Pelet Yakıt Nedir

pelet nedir

 Pelet Yakıt Nedir ?

Odun peleti, orman ürünleri atıklarından sıkıştırılmak suretiyle üretilen bir yakıt türüdür. Avrupa Standartları ve kalite bakımından en ideal pelet türüdür. Maliyeti ise kullanıldığı ham madde çeşidine göre farklılık göstermektedir. Avrupa standartlarında 6 mm olup, ülkemizde genellikle 8 mm çapında üretilmektedir.

Pelet yakıtı üretiminde en ideal olan ,ham maddeye kolay ve bol olan yerde tesisin kurulmasıdır. Odun pelleti üretimindeki en önemli sıkıntı, ham madde çeşitliliğinden dolayı, nem oranının sabit olarak temin edilememesidir. Pellet üretiminde ham maddenin nem oranı % 7 ile 15 arasında olması gerekir. Bu nedenle temin edilen ham maddenin önce kurutulma işlemine tabi tutulması gereklidir. Bu işlem maliyete direk etkendir.

Profesyonel bir Pellet üretim tesisinde en önemli bölüm ham maddenin hazırlığıdır. Kaliteli bir ham madde, kaliteli pellet demektir. Odun pelleti çevre için birinci öncelikli olması gereken üründür. Aynı zamanda kullanıcı dostudur,kül oranı düşüktür. İs ve kurum oranı çok düşük olması nedeni ile kazan temizliğinin uzun aralıkta yapılması ,toplu yaşam alanlarında baca atıklarının rahatsızlık vermemesi olarak sayılabilir.Kalori değerleride daha stabildir. Bu nedenle gelişmiş full modülasyonlu pellet kazanlarında ,dengeli yanma için seçilmelidir. Ayrıca curuf ve tortu oluşturmaması nedeni ile yanma verimi çok iyidir.